Roland LX-9-PE Lacquered Black
Item No. : 204271
| Color : | Black |
| Number of keys : | 88 |
| Number of pedals : | 3 : Damper, Sostenuto, Soft |
Product variations
The specialist's opinion
High-end upright piano with elegant glossy, unpolished finishes and finely crafted details The LX-9 is the flagship piano of the LX premium range.
With an imposing look, unrivaled tone and nuanced expression, the LX-9 embodies everything you would expect from a high-end concert grand, with all the benefits of an advanced modern instrument.
Take advantage of a host of digital features to enhance your experience, such as Bluetooth connectivity, wireless control with the Roland Piano app, and maintenance-free maintenance. - Designed with Roland's advanced Piano Reality approach for a refined musical experience - Piano Reality Modeling sound engine provides authentic grand piano tone and response with unlimited polyphony - Large hybrid keyboard with progressive hammer action, escapement, keys Wood / molded hybrids with Ivory Feel, long key swivel length and unique haptic vibration - High precision sensing technology for ultra detailed tactile response - Progressive Damper Action, soft and sostenuto pedals with continuous sensing, damper modeling, and Support for traditional techniques - Piano Reality Projection audio system with advanced sound processing, premium audio components, and eight speakers with a dedicated center channel - Smart touchscreen blackout panel with intuitive icons - Top cover can be set to open or close - Low maintenance and never needed design to be set up - Connect a smartphone or tablet via Bluetooth to listen to your favorite songs and work with MIDI music apps - Control LX-9 features, explore lessons and more with the Roland Piano App. - Advanced metronome, recorder and dual headphone jacks for daily practice - USB ports for connection to computers and flash storage devices - Available in polished white, polished ebony and charcoal black finishes
Guides & Reviews
Additional Files
Specification
| Finishing | |
|---|---|
| Color : | Black |
| Finishing : | Brillant |
| Keyboard | |
| Number of keys : | 88 |
| Pédales | |
| Number of pedals : | 3 : Damper, Sostenuto, Soft |
| GP Response Damper Pedal : | Yes |
| Display screen | |
| Screen type : | LCD 128 x 64 |
| Type d'interface : | Tactile |
| Configuration | |
| Cover : | Toggle |
| Fonctionnalités | |
| Bluetooth : | Audio / MIDI |
| Metronome : | Yes |
| Tranposition : | -12 / 0 / +12 |
| Connectors | |
| Headphone output : | Yes |
| USB to device : | Yes |
| USB to host : | Yes |
| DC IN : | 16 V |
| Power supply | |
| Auto Power Off : | Yes |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 1395 mm |
| Width : | 502 mm |
| Height : | 1254 mm |
| Weights : | 109.5 kg |

Our specialists at your service
Pianos / Synthesizers
Roland





