Pigini Studio B43
Item No. : 188870
| Voice : | 2 |
| BS Buttons : | 96 |
| Weights : | 6.9 kg |
The specialist's opinion
The Studio B43 (or Maxi-Concertino) is light, compact, and will appeal to all those who would like to learn about chromatic basses without having to burden themselves with too heavy an instrument.
The little extra: Pigini quality guaranteed!
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Finishing : | Shiny black |
| Voice quality : | Super dural |
| Chant | |
| Rows : | 5 |
| Voice : | 2 |
| Register : | 3 |
| Organization of voices : | 16'+8' |
| Buttons : | 71 |
| Actual notes C. : | 43 |
| Extent : | mi/sib |
| Keyboard : | Gradin |
| Basses standard | |
| BS Buttons : | 96 |
| BS voice : | 3 |
| Chromatic basses | |
| BC voice : | 1 |
| BC Actual Notes : | 37 |
| BC extent : | do/do |
| Accessories | |
| Incl. strap : | Yes |
| Incl. gig bag : | Yes |
| Dimensions and weight | |
| Width : | 200 mm |
| Height : | 360 mm |
| Weights : | 6.9 kg |
| Miscellaneous | |
| Manufacture : | Italy |

Our specialists at your service
Chromatic accordions

