Cavagnolo Junior 80 Marbled Red
Item No. : 196440
| Voice : | 2 |
| BS Buttons : | 80 |
| Weights : | 7.2 kg |
The specialist's opinion
A high musical quality and a perfect tone for ambitious young people, this little 2 voice is appreciable for its dynamics and its lightness.
It will be very suitable for beginners who want to distinguish themselves.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Finishing : | Marbled Red |
| Chant | |
| Rows : | 4 |
| Voice : | 2 |
| Register : | 2 |
| Organization of voices : | 8'+8' |
| Buttons : | 66 |
| Actual notes C. : | 49 |
| Extent : | mi/mi |
| Keyboard : | Gradin |
| Basses standard | |
| BS Buttons : | 80 |
| BS voice : | 4 |
| Accessories | |
| Incl. strap : | Yes |
| Incl. gig bag : | Yes |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 360 mm |
| Width : | 180 mm |
| Height : | 360 mm |
| Weights : | 7.2 kg |
| Miscellaneous | |
| Manufacture : | France |

Our specialists at your service
Chromatic accordions

