Fisitalia 4 voices Compact 46- 45 TC à Mano Occasion
Item No. : 213785
| Voice : | 4 |
| BS Buttons : | 120 |
| Weights : | 11.5 kg |
The specialist's opinion
The Fisitalia Compact 46-45 TC Accordion is a well-made instrument, appreciated for its compactness and the quality of its voices.
This model is particularly prized for its balance between the sound power of the 4 voices with Cassotto and its "Compact" format, which makes it easy to handle.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Finishing : | Shiny black |
| Voice quality : | Tipo a mano |
| Chant | |
| Rows : | 5 |
| Voice : | 4 |
| Register : | 11 |
| Buttons : | 87 |
| Extent : | mi/do# |
| Keyboard : | Gradin |
| Basses standard | |
| BS Buttons : | 120 |
| BS voice : | 5 |
| Registre B.S. : | 7 |
| Accessories | |
| Incl. strap : | Yes |
| Incl. gig bag : | Yes |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 44.5cm |
| Width : | 19.5 cm |
| Weights : | 11.5 kg |
| Miscellaneous | |
| Manufacture : | Italy |

Our specialists at your service
Chromatic accordions
