Fisart Balkan 37/3
Item No. : 168721
| Voice : | 3 |
| BS Buttons : | 96 |
| Weights : | 8.3 kg |
The specialist's opinion
Compact model with 3 voices, the Fisart Balkan is ideal for discovering all styles of music, for beginner or professional accordionists.
The little extra: elegance and sobriety!
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Finishing : | Shiny black |
| Voice quality : | Super dural |
| Chant | |
| Voice : | 3 |
| Register : | 7 |
| Organization of voices : | 16'+8'+8' |
| Actual notes C. : | 37 |
| Extent : | sol/sol |
| Basses standard | |
| BS Buttons : | 96 |
| BS voice : | 4 |
| Registre B.S. : | 3 |
| Accessories | |
| Incl. strap : | Yes |
| Incl. gig bag : | Yes |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 430 mm |
| Width : | 180 mm |
| Height : | 420 mm |
| Weights : | 8.3 kg |

Our specialists at your service
Chromatic accordions

