Hohner Bravo II 48
Item No. : 168761
| Voice : | 2 |
| BS Buttons : | 48 |
| Weights : | 4.9 kg |
The specialist's opinion
Developed by Hohner, the Bravo range is specially designed for budding accordionists.
With an unbeatable price / quality ratio, the Bravo models feature innovative silent mechanics with excellent playability.
The little extra: its robustness!
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Finishing : | Shiny black |
| Chant | |
| Voice : | 2 |
| Register : | 2 |
| Organization of voices : | 8'+8' |
| Actual notes C. : | 26 |
| Extent : | si/do |
| Basses standard | |
| BS Buttons : | 48 |
| BS voice : | 4 |
| Bellows | |
| Bellows finish : | Rouge |
| Accessories | |
| Incl. strap : | Yes |
| Incl. gig bag : | Yes |
| Dimensions and weight | |
| Width : | 185 mm |
| Height : | 311 mm |
| Weights : | 4.9 kg |

Our specialists at your service
Chromatic accordions

