Castagnari Lilly Cherry
Item No. : 163044
| Voice C. : | 1 |
| Buttons B. : | 8 |
| Weights : | 1.8 kg |
Boullard Price:
1'970.–*Full deduction of rents paid in the event of a purchase
The specialist's opinion
The Castagnari Liliy is a small, finely inlaid diatonic accordion, with 2 rows of 21 keys, 1 voice and 8 basses.
Its solid wood body (maple, cherry, walnut) is compact and lightweight, making it perfect for travel and stage performances.
Equipped with Tipo a Mano reeds, it produces a rich and warm sound, with a single right hand voice and 2 left hand voices that offer a variety of tonal options. With its sturdy construction and smooth, responsive keys, the Castagnari Liliy is the ideal diatonic accordion for musicians looking for an affordable and easy-to-play instrument.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Finishing : | Cherry tree |
| Chant | |
| Tone : | sol/do |
| Voice C. : | 1 |
| C-System : | 21 |
| Keyboard : | Open |
| Basses standard | |
| Buttons B. : | 8 |
| Voice B. : | 2 |
| Accessories | |
| Incl. strap : | Yes |
| Incl. gig bag : | Yes |
| Dimensions and weight | |
| Width : | 130 mm |
| Height : | 216 mm |
| Weights : | 1.8 kg |

Our specialists at your service
Diatonic accordions

