Parisian Saltarelle
Item No. : 201120
| Voice C. : | 2 |
| Buttons B. : | 8 |
| Weights : | 3.4 kg |
Boullard Price:
2'690.–*Full deduction of rents paid in the event of a purchase
The specialist's opinion
Light and compact, the Parisian model will particularly appeal to beginners looking for a quality instrument, with an additional 2 alteration buttons on the 3rd row, which allows more possibilities.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Finishing : | Cherry tree |
| Chant | |
| Voice quality : | Super dural |
| Voice C. : | 2 |
| C-System : | 21 + 2 |
| Keyboard : | Gradin |
| Basses standard | |
| Buttons B. : | 8 |
| Registre B. : | 1 - blackout |
| Accessories | |
| Incl. strap : | Yes |
| Incl. gig bag : | Yes |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 279 mm |
| Width : | 150 mm |
| Height : | 292 mm |
| Weights : | 3.4 kg |
| Miscellaneous | |
| Manufacture : | France |

Our specialists at your service
Diatonic accordions

