Saltarelle Aether III
Item No. : 201147
| Voice C. : | 3 |
| Buttons B. : | 8 |
| Weights : | 3.4 kg |
Boullard Price:
3'145.–*Full deduction of rents paid in the event of a purchase
The specialist's opinion
Specially designed for Irish music, the Aether III is the smallest accordion in its class.
Compact and light, its mechanics and manual reeds make it a precise and powerful accordion!
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Finishing : | Cherry tree |
| Chant | |
| Voice quality : | A mano |
| Voice C. : | 3 |
| Registre C. : | 2 |
| C-System : | 21 |
| Keyboard : | Plat |
| Basses standard | |
| Buttons B. : | 8 |
| Registre B. : | 1 - blackout |
| Accessories | |
| Incl. strap : | Yes |
| Incl. gig bag : | Yes |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 240 mm |
| Width : | 150 mm |
| Height : | 293 mm |
| Weights : | 3.4 kg |
| Miscellaneous | |
| Manufacture : | France |

Our specialists at your service
Diatonic accordions

