Saltarelle Cloud
Item No. : 201148
| Voice C. : | 3 |
| Buttons B. : | 8 |
| Weights : | 4.2 kg |
Boullard Price:
3'870.–*Full deduction of rents paid in the event of a purchase
The specialist's opinion
Specially designed for Irish music, the Nuage will satisfy the most experienced musicians.
Precision mechanics and mano music, this 3-part diatonic accordion has 3 registers.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Finishing : | Walnut |
| Chant | |
| Voice quality : | A mano |
| Voice C. : | 3 |
| Registre C. : | 3 |
| C-System : | 23 |
| Keyboard : | Plat |
| Basses standard | |
| Buttons B. : | 8 |
| Registre B. : | 2 |
| Accessories | |
| Incl. strap : | Yes |
| Incl. gig bag : | Yes |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 277 mm |
| Width : | 168 mm |
| Height : | 300 mm |
| Weights : | 4.2 kg |
| Miscellaneous | |
| Manufacture : | France |

Our specialists at your service
Diatonic accordions

