Saltarelle Endymion
Item No. : 201151
| Voice C. : | 2 |
| Buttons B. : | 12 |
| Weights : | 3.7 kg |
Boullard Price:
3'190.–*Full deduction of rents paid in the event of a purchase
The specialist's opinion
With a flat keyboard, 2 and a half rows, and 12 basses, the Endymion is a very versatile diatonic accordion.
It will be perfect for beginners who wish to progress while varying their repertoire.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Finishing : | Cherry tree |
| Chant | |
| Voice quality : | Super dural |
| Voice C. : | 2 |
| C-System : | 21 + 5 |
| Keyboard : | Plat |
| Basses standard | |
| Buttons B. : | 12 |
| Registre B. : | 1 - blackout |
| Accessories | |
| Incl. strap : | Yes |
| Incl. gig bag : | Yes |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 286 mm |
| Width : | 144 mm |
| Height : | 287 mm |
| Weights : | 3.7 kg |
| Miscellaneous | |
| Manufacture : | France |

Our specialists at your service
Diatonic accordions

