Saltarelle Elfique
Item No. : 204210
| Voice C. : | 3 |
| Buttons B. : | 8 |
| Weights : | 3.75 kg |
Boullard Price:
2'919.–*Full deduction of rents paid in the event of a purchase
The specialist's opinion
Saltarelle Elfique Diatonic 3 voices, 2 ranks, 8 basses, G C.
The Elfique is an ultra-compact three-voice diatonic, with a low register that gives it warmth and roundness.
Very sonorous, it's one of the brand's legendary instruments, a great success both acoustically and ergonomically.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Finishing : | Cherry tree |
| Chant | |
| Tone : | G/C |
| Voice quality : | A mano |
| Voice C. : | 3 |
| Registre C. : | 2 |
| C-System : | 21 |
| Keyboard : | Gradin |
| Basses standard | |
| Buttons B. : | 8 |
| Voice B. : | 3 |
| Registre B. : | 1 - blackout |
| Accessories | |
| Incl. strap : | Yes |
| Incl. gig bag : | Yes |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 25 cm |
| Width : | 15 cm |
| Height : | 29.8 cm |
| Weights : | 3.75 kg |
| Miscellaneous | |
| Manufacture : | Italy |

Our specialists at your service
Diatonic accordions

