Roland FR-4xb V-Accordion Red Button
Item No. : 171924
| Buttons B. : | 120 |
| Weights : | 8.6 Kg |
The specialist's opinion
With its light and compact design, its responsive pressure-sensing bellows and its on-board speakers, this latest model can be played in the same way as your usual accordion.
The sound module and user interface of our high-end model, the FR-8xb - Line and Headphone outputs - 100 sets of accordion sounds (including 67 preloaded sets) - 162 orchestral sounds, 32 organ sounds, 3 drum kits - Chorus, reverb and rotary effects - Integrated audio recorder - Immediate response and high sensitivity of the bellows pressure detection circuits - Bellows resistance regulator to adjust its inertia - A powerful integrated amplification system: two high - Speakers and a tweeter - LCD display with characters - Four expansion ports to access sound libraries (the Balkans and Dallapé extensions are pre-installed) - Dedicated editor - USB and MIDI In / Out connections - Port for USB key for playback of backing tracks and recording - Power supply via AC adapter or 10 AA batteries
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Finishing : | Brilliant red |
| Acoustic mechanics : | non |
| Carbon body : | non |
| Chant | |
| C-System : | 92 |
| Keyboard : | gradin |
| Basses standard | |
| Buttons B. : | 120 |
| Numérique | |
| Internal speaker : | yes |
| Accordion sound sets : | 100 |
| Sets de sons orchestraux : | 67 |
| USB key port : | yes |
| Rechargeable battery power supply : | yes |
| Accessories | |
| Incl. strap : | yes |
| Case / Cover : | non |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 47 cm |
| Width : | 24 cm |
| Height : | 39 cm |
| Weights : | 8.6 Kg |
| Miscellaneous | |
| Manufacture : | Italy |

Our specialists at your service
Digital Accordions








