Pioneer OPUS-QUAD
Item No. : 200106
The specialist's opinion
This new professional all-in-one DJ system lets you control the music like a conductor.
Finding the perfect harmony between a magnificent design and great musical playability with new and advanced features such as standalone playback on 4 decks, this new device offers a spectacular DJ experience that will allow you to inspire your audience in any venue or space.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Supported music file formats : | MP3, AAC, WAV, AIFF, Apple Lossless, FLAC |
| Supported file systems : | FAT16, FAT32, exFAT, HFS +, (NTFS system is not supported.) |
| Compatible DJ software : | rekordbox for Mac/Windows: Hardware Unlock, rekordbox for iOS/Android, Serato DJ Pro: Hardware Unlock (à partir l'été 2023) |
| MIDI control : | Yes |
| USB recording : | Yes |
| Plug-and-Play : | Yes |
| Screens : | Three high-resolution screens |
| Automatic standby : | Yes |
| What's in the box : | OPUS-QUAD, Power cable, Quick Start Guide, Precautions for use, Warranty |
| Caractéristiques techniques | |
| Sampling frequency : | 44,1 kHz |
| Frequency range : | 20 - 20'000 Hz |
| Power supply : | AC 100-240 V, 50 Hz / 60Hz |
| Power consumption : | 60 W |
| D / A converter : | 32 bit |
| A / D converter : | 24 bit |
| Ratio S/N : | USB: 114 dB, LINE: 96 dB, PHONO: 85 dB, MIC: 79 dB |
| Distortion : | USB: 0.003 %, LINE: 0.005 % |
| Performance du contrôleur | |
| Channels : | 4 |
| Track control : | 4 (USB storage device), 4 (DJ software control) |
| Jog : | 206 mm |
| Jog feeling : | Yes |
| Sound color Fx : | Space, Dub Echo, Sweep, Noise, Crush, Filter |
| Beat Fx : | Delay, Echo, Ping Pong, Spiral, Reverb, Trans, Filter, Flanger, Phaser, Pitch, Slip Roll, Roll, Vinyl Brake, Helix |
| Points Hot Cue : | 8 per tracks |
| Beat Loop : | Yes |
| Beat Jump : | Yes |
| Beat Sync : | Yes |
| Key Sync : | Yes |
| Quantize : | Yes |
| Wave Room : | Yes |
| Manual Loop : | Yes |
| Auto Loop : | Yes |
| Bouton de Trim : | Yes |
| Equalizer Isolator : | Yes |
| Micro | |
| Microphone connection : | XLR connector and 1/4 '' TRS jack |
| Egalisateur micro : | 3 Bandes |
| Talkover : | MIC OFF/ON/TALK OVER slide SW |
| Entrées / Sorties | |
| Entrance : | LINE (RCA), LINE (RCA), PHONO (RCA), PHONO (RCA), MIC (COMBO XLR/JACK TRS 6,35), MIC (COMBO XLR/JACK TRS 6,35) |
| Exit : | MASTER (XLR), MASTER (RCA), ZONE (XLR), BOOTH (TRS Jack 6,35), PHONES (6.35 stereo jack), PHONES (3.5 stereo jack) |
| USB : | USB A, USB A, USB A, USB C |
| Réseau LAN sans Fil | |
| Supported standards : | IEEE 802.11 a / b / g / n / ac |
| Frequency band : | 2.4 GHz / 5 GHz |
| Bluetooth | |
| Wireless system : | Bluetooth ver. 4.2 |
| Codecs compatibles : | SBC, AAC |
| Dimensions and weight | |
| Width : | 925,7 mm |
| Height : | 142 mm |
| Depth : | 499,7 mm |
| Weights : | 13,2 kg |

Our specialists at your service
DJ
