The specialist's opinion
The world's most powerful and advanced standalone DJ system is now better than ever with a sleek new look, unparalleled accessibility to music streaming, new dynamic effects options, 10% larger jogwheel surface , and the ever-expanding performance characteristics of Engine DJ, including the industry's first standalone Stem Separation (Stems beta will begin in summer 2023).
The basics at a glance: 4-DECK STANDALONE - DJ performances without a computer SAMPLER ON-BOARD - Sample locations triggered by the X / Y TOUCH FX pads - Expressive and fun FX control WI-FI MUSIC STREAMING - Access to millions of titles Amazon Music Unlimited, TIDAL, Beatsource, Beatport, Soundcloud GO +, Dropbox INTEGRATED SONG ANALYSIS - Streaming tracks and recorded media LIGHTING CONTROL - DMX and Smart Lighting from Philips Hue and Nanoleaf PERFORMANCE FX - Over 25 new Main FX and updated with OLED display and SWEEP FX parameter control - 4 dynamic filter effects controlled by transition buttons INTERNAL DRIVE BAY + 4 USB, SD, AND WIRELESS ACCESS TO THE ENGINE DJ DESKTOP STEMS / BLUETOOTH BETA - AT come in summer 2023 UNLOCK SERATO DJ PRO AND COMPATIBLE WITH VIRTUAL DJ
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Supported music file formats : | MP3, AAC, WAV, AIFF, Apple Lossless, FLAC |
| Compatible DJ software : | ENGINE DJ, SERATO DJ PRO, VIRTUAL DJ |
| MIDI control : | Yes |
| USB recording : | Yes |
| Plug-and-Play : | Yes |
| Screens : | 10 '' high resolution multi-touch screen |
| Automatic standby : | Vegas Mode |
| Caractéristiques techniques | |
| Sampling frequency : | 44,1 kHz |
| Frequency range : | 20 - 20'000 Hz |
| Performance du contrôleur | |
| Track control : | 4 (USB storage device), 4 (DJ software control) |
| Points Hot Cue : | 8 per tracks |
| Beat Loop : | Yes |
| Beat Sync : | Yes |
| Key Sync : | Yes |
| Quantize : | Yes |
| Manual Loop : | Yes |
| Auto Loop : | Yes |
| Bouton de Trim : | Yes |
| Entrées / Sorties | |
| Entrance : | LINE (RCA), LINE (RCA), PHONO (RCA), PHONO (RCA), MIC (COMBO XLR/JACK TRS 6,35), MIC (COMBO XLR/JACK TRS 6,35) |
| Exit : | MASTER (XLR), MASTER (RCA), HEADPHONES (JACK 3,5/6,35), BOOTH (TRS Jack 6,35) |
| USB : | USB B, USB A, USB A |
| Dimensions and weight | |
| Width : | 72.8 cm |
| Height : | 10.4 cm |
| Depth : | 49.7 cm |
| Weights : | 9.7 kg |

Our specialists at your service
DJ
