Pearl Decade Maple DMP925SP / C260 Satin Brown Burst + HWP-830 Hardware Pack BD22 '' Tom 10''12 '' Floor Tom 16 '' snare 14 ''
Item No. : 171039
| Material : | Maple |
| Fittings : | Chrome |
The specialist's opinion
The Decade Maple is the culmination of 70 years of experience in the art of creating drums.
Pearl took 10 years to design a drum kit with midrange characteristics within such a tight budget.
The entire set is 100% 6-ply maple for 5.4mm thickness offering a professional design quality for optimum performance and durability
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Material : | Maple |
| Fittings : | Chrome |
| Finishing : | Satin |
| Set up | |
| Nombre de toms : | 3 |
| Bass drum : | 22" x 18" |
| Snare drum : | 14 x 5.5" |
| Tom : | 10 x 7", 12 x 8" |
| Bass tom : | 16 x 14" |
| Accessories | |
| Cymbals included : | No |
| Hardware inclus : | Yes |
| Seat included : | No |

Our specialists at your service
Drums
