Fender CD-60S Dreadnought Walnut Fingerboard Natural
Item No. : 175689
| Body shape : | Dreadnought |
| Fretboard : | Walnut |
The specialist's opinion
With its solid spruce top, its '' Easy to Play '' neck, mahogany back and sides, the CD60-S will find its place perfectly at home or around a campfire.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | Classic Design |
| Body | |
| Body shape : | Dreadnought |
| Body : | Solid Spruce Top with Laminated Mahogany Back and Sides |
| Color : | Natural |
| Body finish : | Gloss |
| Fretboard | |
| Fretboard : | Mahogany |
| Fretboard finish : | Gloss Urethane |
| Fretboard : | Walnut |
| Radius : | 12" (305 mm) |
| Number of nuts : | 20 |
| Nut : | Crème Plastic |
| Nut width : | 1.69" (43 mm) |
| Fittings | |
| Fittings finish : | Chrome |
| Miscellaneous | |
| Strings : | Fender® Dura-Tone® 880L Coated 80/20 (.012-.052 Gauges), PN 0730880303 |
| Manufacture : | ID |
| Weights : | 3.76 kg |

Our specialists at your service
Acoustic Guitars




