Furch Little Jane LJ 10-CM EAS-VTC
Item No. : 182204
| Body shape : | Travel guitar |
| Top : | Red Cedar AA |
| Fretboard : | Ebony |
Boullard Price:
1'549.–*Full deduction of rents paid in the event of a purchase
The specialist's opinion
The Little Jane is a unique travel guitar designed to give you the freedom to take your instrument with you wherever you go.
The exclusive assembly system makes it easy and quick to assemble the guitar into a complete instrument.
The instrument's neck and head can be simply disassembled into a compact form and stored in a travel bag the size of an ordinary backpack.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | Little Jane Model |
| Body | |
| Body shape : | Travel guitar |
| Cutaway : | Non-Cutaway |
| Top : | Red Cedar AA |
| Fond : | African Mahogany - AA |
| Sides : | African Mahogany - AA |
| Bracing : | X Brace |
| Color : | Natural |
| Body finish : | Open Pore Satin |
| Body binding : | Faux Tortoise |
| Fretboard | |
| Fretboard : | African Mahogany |
| Fretboard finish : | Satin |
| Profile : | Furch Soft V |
| Fretboard : | Ebony |
| Radius : | 15.75" (400 mm) |
| Nut type : | Standard |
| Number of nuts : | 18 |
| Key markings : | White Dot |
| Nut : | Black Corian |
| Nut width : | 1 3/4'' (44mm) |
| Tuning fork : | 24 3/16 (615 mm) |
| Truss rod : | Carbon reinforcement with adjustment in both directions |
| Fittings | |
| Bridge : | Ebony |
| Fittings finish : | Chrome |
| Sillet de chevalet : | TUSQ fully compensated |
| Mechanics : | Furch Machine Chrome - gear ratio 1:18 |
| Pickguard : | Anti-Scratch - transparent |
| Strap buttons : | 2 attachment buttons |
| Electronics | |
| Preamp : | L.R Baggs Element |
| Accessories | |
| Accessories : | Incl. gig bag |
| Gig bag model : | High-protection backpack |
| Miscellaneous | |
| Strings : | Elixir Nanoweb Phosphore Bronze Light 12/53 |
| Manufacture : | Czech Republic |

Our specialists at your service
Acoustic Guitars




