Collings D1 T
Item No. : 194565
| Body shape : | Dreadnought |
| Top : | Solid Sitka Spruce |
| Fretboard : | Ebony |
The specialist's opinion
The Collings D1 T is a high-end dreadnought inspired by the legendary pre-war D18 with a spruce top and premium mahogany back and sides.
The Collings Craftsmen rigorously select each piece of the T series guitars in order to come as close as possible to the characteristic tones of vintage instruments.
This search for perfection is also accompanied by a very pleasant neck profile as well as an irreproachable hooping retouched with the PLEK machine. Everything is finished in a very fine nitro varnish, in order to let the wood resonate, ensuring the best possible projection. This high-end guitar is incredible and will give you an exceptional feeling of playing, from the first notes.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | D Series |
| Body | |
| Body shape : | Dreadnought |
| Cutaway : | No |
| Top : | Solid Sitka Spruce |
| Fond : | Solid mahogany |
| Sides : | Solid mahogany |
| Bracing : | Custom Traditional Series pre-war scalloped X-brace |
| Color : | Natural |
| Body finish : | High gloss ultra-thin nitrocellulose lacquer |
| Body binding : | Tortoise with custom wood purflings |
| Fretboard | |
| Fretboard : | Honduran mahogany (acajou) |
| Fretboard finish : | High gloss polyester resin |
| Profile : | Traditional |
| Fretboard : | Ebony |
| Radius : | 14" - 26" compound |
| Nut type : | Medium 18% nickel-silver |
| Number of nuts : | 20 |
| Key markings : | Mother of Pearl Dot |
| Nut : | Os |
| Nut width : | 1 3/4'' (44mm) |
| Tuning fork : | 25-1/2 (64,80 cm) |
| Truss rod : | Fully adjustable |
| Fittings | |
| Bridge : | Ebony |
| Fittings finish : | Nickel |
| Sillet de chevalet : | Os |
| Mechanics : | Nickel Waverly (16:1 ratio) |
| Pickguard : | Tortoise |
| Accessories | |
| Accessories : | Case included |
| Gig bag model : | Deluxe hardshell case by TKL |
| Miscellaneous | |
| Strings : | D'Addario EJ-17 (.013"- .056") |
| Manufacture : | USA |
| Weights : | 1.96 kg |

Our specialists at your service
Acoustic Guitars




