Taylor GS Mini Sapele
Item No. : 201569
| Body shape : | GS Mini |
| Top : | Solid Roasted Sitka Spruce |
| Fretboard : | Ebony |
The specialist's opinion
Whether you are a new player looking for a comfortable first guitar or an experienced guitarist looking for a traveling companion, the GS Mini Sapele offers the ideal combination of portability and rich tone.
This model features a solid Sitka spruce top combined with a laminated sapele back and sides.
The slim neck profile and low action provide a comfortable feel that suits players of all skill levels. Delivered in a Taylor gig bag, you're ready to take the GS Mini Sapele on the road.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | GS Mini Series |
| Body | |
| Body shape : | GS Mini |
| Cutaway : | No |
| Top : | Solid Roasted Sitka Spruce |
| Fond : | Laminated Sapele |
| Sides : | Laminated Sapele |
| Bracing : | X Brace |
| Color : | Natural |
| Body finish : | Mate |
| Fretboard | |
| Fretboard : | Tropical Mahogany |
| Fretboard finish : | Matte |
| Profile : | The Taylor Neck |
| Fretboard : | Ebony |
| Radius : | 15" |
| Nut type : | Standard |
| Number of nuts : | 20 |
| Key markings : | 4mm Dot Italian Acrylic |
| Nut : | Nubone |
| Nut width : | 1-11/16" (42.8mm) |
| Tuning fork : | 23-1/2 (598 mm) |
| Truss rod : | Adjustable |
| Fittings | |
| Bridge : | Ebony |
| Fittings finish : | Nickel |
| Sillet de chevalet : | Micarta Saddle |
| Mechanics : | Die-Cast Chrome |
| Pickguard : | Black |
| Strap buttons : | 2 attachment buttons |
| Accessories | |
| Accessories : | Incl. gig bag |
| Miscellaneous | |
| Strings : | Elixir Phosphor Bronze Medium |
| Manufacture : | Mexico |

Our specialists at your service
Acoustic Guitars




