Martin & Co D-19 190th Anniversary
Item No. : 202758
| Body shape : | Dreadnought |
| Top : | Solid spruce Adirondack |
| Fretboard : | Guatemalan rosewood |
Boullard Price:
4'399.–*Full deduction of rents paid in the event of a purchase
The specialist's opinion
To celebrate 190 years of history, Martin reinvents the D-19, a model introduced in 1976 as a premium version of the D-18.
Reissued in a very limited series of just 190, this new D-19 pays tribute to the brand's family heritage and ecological commitment.
It features a solid Adirondack spruce top selected for its atypical aesthetic character, sublimated by a figured mahogany-effect printed finish thanks to Mimaki technology, a nod to sustainability and innovation. Solid mahogany back and sides ensure balanced sonic warmth, with rich mids, deep bass and crystal-clear highs.
Fitted with Golden Era™ bracing for enhanced resonance and sustain, this dreadnought retains a powerful, expressive format. The neck features a GE Modified Low Oval profile with High Performance Taper, and a 25.4" Scale length for fluid playability. Ebony fingerboard, open nickel tuners and satin-finish finish complete its elegant, sober aesthetic.
Each instrument comes in a hard case, stamped with the seal of a historic anniversary - at the crossroads of tradition, innovation and responsibility.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Edition : | 190th anniversary |
| Body | |
| Body shape : | Dreadnought |
| Top : | Solid spruce Adirondack |
| Fond : | Solid Genuine Mahogany |
| Sides : | Solid Genuine Mahogany |
| Bracing : | Forward Shifted X Brace |
| Color : | Custom Ink |
| Body finish : | Gloss |
| Fretboard | |
| Fretboard : | Mahogany |
| Fretboard finish : | Gloss |
| Profile : | Modified Low Oval |
| Fretboard : | Guatemalan rosewood |
| Radius : | 16" (406,4 mm) |
| Number of nuts : | 20 |
| Nut : | Os |
| Nut width : | 1 3/4'' (44mm) |
| Tuning fork : | 25.4" (645,2 mm) |
| Truss rod : | Adjustable |
| Fittings | |
| Bridge : | Ebony Modern Belly - Drop in Saddle |
| Fittings finish : | Nickel |
| Sillet de chevalet : | Os |
| Mechanics : | Nickel Open Gear |
| Accessories | |
| Accessories : | Case included |
| Miscellaneous | |
| Strings : | Luxe by Martin® Kovar™ SP Core Strings - Medium |
| Manufacture : | USA |

Our specialists at your service
Acoustic Guitars




