Martin & Co R-25 D-18 StreetLegend
Item No. : 208419
| Body shape : | Dreadnought |
| Top : | Solid spruce |
| Fretboard : | Ebony |
Boullard Price:
3'199.–*Full deduction of rents paid in the event of a purchase
The specialist's opinion
With the D-18 StreetLegend, Martin combines the sonic heritage of his iconic dreadnought with a uniquely patinated aesthetic.
Its Solid spruce top features visual wear inspired by historic models from the Martin Museum, for a new guitar that already has the cachet of a legendary instrument.
Solid mahogany back and sides, aged open tuners and satin-finish pickguard enhance the authentic vintage look.
In terms of sound, it delivers the balanced power typical of the dreadnought format: solid basses, bright highs and punchy mids. The Golden Era bracing in Sitka spruce (from the Modern Deluxe Series) enriches sustain and Resonance. The satin-finish neck adopts a GE Modified Low Oval profile with High Performance Taper, a 25.4" Scale length, and a refined fingerboard for modern playability while retaining classic comfort.
Supplied with its hard case, the D-18 StreetLegend embodies the soul of folk and rock, ready to write new musical chapters with character and personality.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | Standard Series |
| Body | |
| Body shape : | Dreadnought |
| Cutaway : | No |
| Top : | Solid spruce |
| Fond : | Solid mahogany |
| Sides : | Solid mahogany |
| Bracing : | Forward Shifted X Brace |
| Color : | Aged Natural |
| Body finish : | Satin |
| Fretboard | |
| Fretboard : | Mahogany |
| Fretboard finish : | Satin |
| Profile : | GE Modified Low Oval |
| Fretboard : | Ebony |
| Radius : | 16" (406,4 mm) |
| Nut type : | Standard |
| Number of nuts : | 20 |
| Nut : | Os |
| Nut width : | 1 3/4'' (44mm) |
| Tuning fork : | 25.4" (645.2 mm) |
| Fittings | |
| Bridge : | GE Modern Belly- Drop in Saddle |
| Fittings finish : | Nickel |
| Sillet de chevalet : | Os |
| Mechanics : | Nickel Open Gear |
| Pickguard : | Tortoise |
| Accessories | |
| Accessories : | Case included |
| Miscellaneous | |
| Strings : | Martin Authentic Acoustic Lifespan - Medium 13-56 |
| Manufacture : | United states |

Our specialists at your service
Acoustic Guitars




