Furch Pioneer-CM
Item No. : 209698
| Body shape : | Poineer Cutaway |
| Top : | Solid cedar |
| Fretboard : | Ebony |
Boullard Price:
999.–*Full deduction of rents paid in the event of a purchase
The specialist's opinion
The Pioneer is a compact, solid-wood guitar designed to let you learn, practice and travel without compromising on tone.
Designed for exceptional Acoustic performance, it features an exclusive soundboard voicing process and Booster Soundport resonator, giving it a rich, balanced tone in a short format.
Thanks to the innovative Furch CNR System® Active, the string action adjusts automatically, guaranteeing seamless playability right out of the bag.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | Pioneer |
| Body | |
| Body shape : | Poineer Cutaway |
| Cutaway : | Yes |
| Top : | Solid cedar |
| Fond : | Solid mahogany |
| Sides : | Solid mahogany |
| Bracing : | X dam |
| Color : | Natural |
| Body finish : | Open Pore Satin |
| Fretboard | |
| Fretboard : | Mahogany |
| Fretboard finish : | Open-pore finish with antibacterial additive |
| Profile : | Furch Soft V |
| Fretboard : | Ebony |
| Radius : | 400 mm |
| Key markings : | Points |
| Nut : | Black Tusq |
| Nut width : | 45 mm |
| Tuning fork : | 615 mm |
| Truss rod : | CNR System with dual-action adjustment |
| Fittings | |
| Bridge : | Ebony |
| Fittings finish : | Chrome |
| Sillet de chevalet : | Black Tusq |
| Mechanics : | Furch Machine Chrome - gear ratio 1:18 |
| Accessories | |
| Accessories : | Incl. gig bag |
| Miscellaneous | |
| Strings : | D'Addario XS Coated Phosphor Bronze Light (.012 - .053) |
| Manufacture : | Czech Republic |

Our specialists at your service
Acoustic Guitars




