Fender CD-60 Dreadnought V3 DS, Walnut Fingerboard, Sunburst
Item No. : 213611
| Body shape : | Dreadnought |
| Top : | Spruce |
| Fretboard : | Walnut |
The specialist's opinion
The Fender CD-60 Dreadnought V3 DS is an acoustic guitar in dreadnought format that combines accessibility and sound quality.
Its spruce top ensures clear, balanced projection, ideal for beginners and experienced guitarists alike.
It features a meticulous finish, with a black pickguard, a pearlescent acrylic rosette and a rosewood bridge equipped with a compensated nut for improved tuning. The scalloped X-bracing optimizes resonance, while the 20-fret walnut fingerboard offers comfortable playing. A double-action tuning rod and reliable Tuners guarantee stability and precision for everyday use.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | Classic Design |
| Body | |
| Body shape : | Dreadnought |
| Body : | Laminated Spruce Top with Laminated Mahogany Back and Sides |
| Top : | Spruce |
| Fond : | Mahogany |
| Sides : | Mahogany |
| Bracing : | Scalloped X |
| Color : | Sunburst |
| Rosette : | White Pearloid Acrylic |
| Body finish : | Gloss Polyurethane |
| Fretboard | |
| Fretboard : | Mahogany |
| Fretboard finish : | Gloss Urethane |
| Profile : | "C" Shape |
| Fretboard : | Walnut |
| Radius : | 12" (305 mm) |
| Number of nuts : | 20 |
| Key markings : | White Pearloid Dot |
| Nut : | Graph Tech® NuBone™ |
| Nut width : | 1.69" (43 mm) |
| Tuning fork : | 25.3" (643 mm) |
| Truss rod : | Double action |
| Fittings | |
| Bridge : | Walnut |
| Fittings finish : | Chrome |
| Pickguard : | Black |
| Miscellaneous | |
| Strings : | Fender® Dura-Tone® 880L Coated 80/20 (.012-.052 Gauges), PN 0730880303 |
| Manufacture : | ID |
| Weights : | 3.42 kg |

Our specialists at your service
Acoustic Guitars




