Taylor 614ce
Item No. : 179967
| Body shape : | Grand Auditorium |
| Top : | Solid Roasted Sitka Spruce |
| Fretboard : | Ebony |
The specialist's opinion
Aesthetically elegant and endowed with subtle details that enhance the sound, the 614ce is a very unique guitar in the already very diverse Taylor family.
The solid maple back and sides, recently revised by Andy Powers for added warmth, deliver a focused and transparent response that remarkably reflects the player.
The spruce top, specially roasted to produce a smoother, smoother tone, offers clarity and balance enhanced by the V-Class bracing, which provides greater volume and longer sustain. Equipped with ES2 electronics and a hard case, the 614ce is a versatile acoustic guitar that can adapt to almost any musical scenario.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | 600 Series |
| Body | |
| Body shape : | Grand Auditorium |
| Cutaway : | Venetian Cutaway |
| Top : | Solid Roasted Sitka Spruce |
| Fond : | Solid flamed maple |
| Sides : | Solid flamed maple |
| Bracing : | V-Class |
| Color : | Natural |
| Body finish : | Glossy varnish |
| Table finish : | Gloss |
| Finishing of the back and sides : | Gloss |
| Fretboard | |
| Fretboard : | Maple |
| Fretboard finish : | Satin |
| Profile : | The Taylor Neck |
| Fretboard : | Ebony |
| Radius : | 15" |
| Nut type : | Standard |
| Number of nuts : | 20 |
| Key markings : | Grained Ivoroid Wings |
| Nut : | Black Graphite |
| Nut width : | 1-3/4 (44.5mm) |
| Tuning fork : | 25,5" / 648mm |
| Fittings | |
| Bridge : | Ebony |
| Fittings finish : | Chrome |
| Mechanics : | Taylor nickel-plated tuners |
| Pickguard : | Dark Stained Maple |
| Strap buttons : | 2 attachment buttons |
| Electronics | |
| Preamp : | Expression System II |
| Accessories | |
| Accessories : | Case included |
| Gig bag model : | Taylor Deluxe Hardshell Brown |
| Miscellaneous | |
| Strings : | Elixir Phosphor Bronze Light |
| Manufacture : | USA |

Our specialists at your service
Acoustic Guitars










