Seagull Artist Mosaic Element - Dreadnought
Item No. : 180368
| Body shape : | Dreadnought |
| Top : | Solid spruce |
| Fretboard : | Richlite |
The specialist's opinion
The Artist Mosaïc model offers an ultra-shiny finish of great beauty, a top-notch violin, as well as exceptional playability and sound quality.
All the nuances of the game are perfectly restored.
It is also equipped with an LR Baggs Anthem preamp, a benchmark in the genre. The top is solid spruce top and the back and sides are solid mahogany. A high-end guitar, sold with a Tric Case.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | Artist |
| Body | |
| Body shape : | Dreadnought |
| Cutaway : | Non-Cutaway |
| Top : | Solid spruce |
| Fond : | Solid mahogany |
| Sides : | Solid mahogany |
| Color : | Natural |
| Body finish : | Gloss table - Satin back and sides |
| Fretboard | |
| Fretboard : | Mahogany |
| Fretboard finish : | Satin |
| Profile : | "C" Shape |
| Fretboard : | Richlite |
| Radius : | 16" (406,4 mm) |
| Nut type : | Standard |
| Number of nuts : | 21 |
| Key markings : | "Point" |
| Nut : | Tusq |
| Nut width : | 1.72" (43.81 mm) |
| Tuning fork : | 25,5" / 648mm |
| Truss rod : | Dual-Action |
| Fittings | |
| Bridge : | Ebony |
| Fittings finish : | Gold |
| Sillet de chevalet : | Tusq |
| Mechanics : | Oil bath |
| Strap buttons : | 2 attachment buttons |
| Electronics | |
| Piezo : | Yes |
| Preamp : | L.R Baggs Element |
| Accessories | |
| Accessories : | Tric Case Deluxe |
| Miscellaneous | |
| Strings : | Phosphorus Bronze |
| Manufacture : | Canada |

Our specialists at your service
Acoustic Guitars








