Gibson J45 Studio Rosewood Burst
Item No. : 187454
| Body shape : | J-45 |
| Top : | Sitka Spruce |
| Fretboard : | Rosewood |
The specialist's opinion
The basses of the famous J-45 are even more highlighted thanks to the rosewood used for the back and sides of this Studio series.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | Modern |
| Body | |
| Body shape : | J-45 |
| Cutaway : | Non-Cutaway |
| Top : | Sitka Spruce |
| Fond : | Rosewood |
| Sides : | Rosewood |
| Bracing : | Traditional hand scalloped X-bracing |
| Color : | Rosewood Burst |
| Body finish : | Nitrocellulose |
| Body binding : | Multi-ply top, single-ply back |
| Fretboard | |
| Fretboard : | Mahogany |
| Fretboard finish : | Nitrocellulose |
| Profile : | Advanced Response |
| Fretboard : | Rosewood |
| Radius : | 16" (406,4 mm) |
| Nut type : | Standard |
| Number of nuts : | 20 |
| Key markings : | Mother-of-pearl Dots |
| Nut : | Tusq |
| Nut width : | 1.72" (43.81 mm) |
| Tuning fork : | 24.75" (628.65 mm) |
| Fittings | |
| Bridge : | Traditional belly up |
| Fittings finish : | Nickel |
| Sillet de chevalet : | Tusq |
| Mechanics : | Grover Rotomatics w/ kidney buttons |
| Pickguard : | Tear drop |
| Electronics | |
| Preamp : | Active Under-saddle Piezo Pickup |
| Control buttons : | Volume - Tone |
| Control : | General volume, General tone |
| Accessories | |
| Accessories : | Case included |
| Special accessory kit : | Gibson Accessory Kit |
| Gig bag model : | Hardshell Case |
| Miscellaneous | |
| Strings : | .012-.053 |
| Manufacture : | USA |

Our specialists at your service
Acoustic Guitars








