Gibson 50's J-45 Original - Ebony
Item No. : 188518
| Body shape : | J-45 |
| Top : | Sitka Spruce |
| Fretboard : | Rosewood |
The specialist's opinion
A solid wood violin with a Sitka Spruce top that will offer that much sought-after vintage sound.
Its mahogany body and rosewood fingerboard will give it all the warmth of the Gibson sound.
It is equipped with an LR Baggs VTC preamp.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | Original |
| Body | |
| Body shape : | J-45 |
| Cutaway : | Non-Cutaway |
| Top : | Sitka Spruce |
| Fond : | Solid mahogany |
| Sides : | Solid mahogany |
| Bracing : | Traditional hand scalloped X-bracing |
| Color : | Ebony |
| Body finish : | Nitrocellulose |
| Fretboard | |
| Fretboard : | Mahogany |
| Fretboard finish : | Nitrocellulose |
| Profile : | Round |
| Fretboard : | Rosewood |
| Radius : | 12" |
| Nut type : | Standard |
| Number of nuts : | 20 |
| Key markings : | Mother-of-pearl Dots |
| Nut : | Os |
| Nut width : | 1.72" (43.81 mm) |
| Tuning fork : | 24.75" (628.65 mm) |
| Fittings | |
| Bridge : | Traditional belly up |
| Fittings finish : | Nickel |
| Sillet de chevalet : | Os |
| Mechanics : | Grover Strap Cream Button |
| Pickguard : | 50's Tortoise |
| Electronics | |
| Preamp : | LR Baggs VTC |
| Control buttons : | Volume - Tone |
| Control : | General volume, General tone |
| Accessories | |
| Accessories : | Case included |
| Special accessory kit : | Gibson Accessory Kit |
| Gig bag model : | Hardshell Case |
| Miscellaneous | |
| Strings : | .012-.053 |
| Manufacture : | USA |

Our specialists at your service
Acoustic Guitars




