Takamine TSP138C FX / C Thinline Tobacco Sunburst Gloss
Item No. : 189888
| Body shape : | NEX |
| Top : | Solid spruce |
| Fretboard : | Rosewood |
The specialist's opinion
The Takamine Thinline series offers guitars with a thin body for an immediate grip.
Electric guitarists will particularly appreciate this TSP138C model.
As always with Takamine, the preamp is particularly complete and flexible since it is equipped with a semi-parametric adjustment of the mediums (choice of frequency) in addition to the bass and treble, as well as a tuner. The solid spruce top will also be an asset for obtaining a deep and precise tone.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | Thinline |
| Body | |
| Body shape : | NEX |
| Cutaway : | Yes |
| Top : | Solid spruce |
| Fond : | Laminated Sapele |
| Sides : | Laminated Sapele |
| Color : | Tobaco Sunburst |
| Body finish : | Gloss |
| Body binding : | Ivoroïd |
| Fretboard | |
| Fretboard : | Mahogany |
| Fretboard finish : | Gloss |
| Profile : | "C" Shape |
| Fretboard : | Rosewood |
| Radius : | 12" |
| Nut type : | Standard |
| Number of nuts : | 21 |
| Key markings : | "Point" |
| Nut : | Synthetic bone |
| Nut width : | 42 mm |
| Tuning fork : | 630 mm |
| Sleeve binding : | Ivoroid |
| Truss rod : | Dual-Action |
| Fittings | |
| Bridge : | Rosewood |
| Fittings finish : | Gold |
| Sillet de chevalet : | Synthetic bone |
| Mechanics : | Oil bath |
| Strap buttons : | 2 attachment buttons |
| Electronics | |
| Piezo : | Yes |
| Preamp : | CT-3N |
| Accessories | |
| Accessories : | Incl. gig bag |
| Miscellaneous | |
| Strings : | Phosphorus Bronze |
| Manufacture : | Japan |

Our specialists at your service
Acoustic Guitars









