Gibson L-00 Standard Vintage Sunburst
Item No. : 192862
| Body shape : | 00 |
| Top : | Sitka Spruce |
| Fretboard : | Rosewood |
The specialist's opinion
A small size guitar with its 00 shape but with an incredible look with its Vintage Sunburst finish.
It has it all with its solid Sitka Spruce top and solid mahogany back and sides.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | Modern |
| Body | |
| Body shape : | 00 |
| Cutaway : | Non-Cutaway |
| Top : | Sitka Spruce |
| Fond : | Mahogany |
| Sides : | Mahogany |
| Bracing : | Traditional hand scalloped X-bracing |
| Color : | Vintage Sunburst |
| Body finish : | Nitrocellulose |
| Body binding : | Single-ply top, single-ply back |
| Fretboard | |
| Fretboard : | Mahogany |
| Fretboard finish : | Nitrocellulose |
| Profile : | Slim Taper |
| Fretboard : | Rosewood |
| Radius : | 12" |
| Nut type : | Standard |
| Number of nuts : | 19 |
| Key markings : | Mother-of-pearl Dots |
| Nut : | Black Tusq |
| Nut width : | 1.72" (43.81 mm) |
| Tuning fork : | 24.75" (628.65 mm) |
| Fittings | |
| Bridge : | Rectangle, closed slot |
| Fittings finish : | Nickel |
| Sillet de chevalet : | Tusq |
| Mechanics : | Grover Mini Rotomatic tuners |
| Pickguard : | L-00 |
| Electronics | |
| Preamp : | LR Baggs VTC |
| Control buttons : | Volume - Tone |
| Control : | General volume, General tone |
| Accessories | |
| Accessories : | Case included |
| Special accessory kit : | Gibson Accessory Kit |
| Gig bag model : | Hardshell Case |
| Miscellaneous | |
| Strings : | .012-.053 |
| Manufacture : | USA |

Our specialists at your service
Acoustic Guitars








