Furch Green Dc-SR Master's Choice SPE
Item No. : 201086
| Body shape : | Dreadnought |
| Top : | Epicéa Sitka AA |
| Fretboard : | Ebony |
Boullard Price:
2'299.–*Full deduction of rents paid in the event of a purchase
The specialist's opinion
The Green Master's Choice is a prestigious Dreadnought Guitar with Cutaway featuring a Sitka Spruce top, and carefully selected Indian Rosewood back and sides.
The body is protected by a full-pore satin finish.
The combination of resonance woods and this finish gives the instrument an elegant appearance highlighted by walnut and faux ivory decorations. The guitar produces a rich tone with resounding highs and a nice balance throughout the tonal spectrum. The Green Master's Choice is equipped with the LR Baggs Stagepro Element system, featuring a side preamp with a tuner and 3-band EQ. It comes with a sturdy Hiscox case.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Edition : | Master's Choice |
| Series : | Green |
| Body | |
| Body shape : | Dreadnought |
| Cutaway : | Yes |
| Top : | Epicéa Sitka AA |
| Fond : | Indian rosewood AA |
| Sides : | Indian rosewood AA |
| Bracing : | X Brace |
| Color : | Natural |
| Rosette : | Double ring with black walnut inlay |
| Body finish : | Full-Pore Satin |
| Body binding : | Faux ivory |
| Fretboard | |
| Fretboard : | African Mahogany |
| Fretboard finish : | Full-Pore Smooth-Slide Satin Finish with antibacterial additive |
| Profile : | Furch Soft V |
| Fretboard : | Ebony |
| Radius : | 15.75" (400 mm) |
| Nut type : | Polished |
| Number of nuts : | 20 |
| Key markings : | White pearl position dots |
| Nut : | Tusq |
| Nut width : | 45 mm |
| Tuning fork : | 25.6" (650 mm) |
| Truss rod : | CNR System with dual-action adjustment |
| Fittings | |
| Bridge : | Ebony |
| Fittings finish : | Chrome |
| Sillet de chevalet : | TUSQ fully compensated |
| Mechanics : | Furch Machine Chrome - gear ratio 1:18 |
| Strap buttons : | 2 attachment buttons |
| Electronics | |
| Preamp : | L.R. Baggs StagePro Element |
| Accessories | |
| Accessories : | Case included |
| Miscellaneous | |
| Strings : | Elixir Nanoweb Phosphore Bronze Light 12/53 |
| Manufacture : | Czech Republic |

Our specialists at your service
Acoustic Guitars








