Taylor 114ce
Item No. : 201565
| Body shape : | Grand Auditorium |
| Top : | Solid Roasted Sitka Spruce |
| Fretboard : | Ebony |
The specialist's opinion
The 114ce is the entry-level model from Taylor, this electroacoustic guitar in the Grand Auditorium format is very versatile and has many interesting features of Taylor's know-how.
Its Sitka spruce top delivers a rich and powerful tone, supported by a laminated Sapele back and sides, renowned for its dynamic tone.
In the 100 series, you already benefit from the Taylor neck, very comfortable and a Cutaway ensuring good access in the treble. Equipped with Taylor's famous ES 2 system and supplied with a gig bag, this guitar is ready to follow you on any stage.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | 100 Series |
| Body | |
| Body shape : | Grand Auditorium |
| Cutaway : | Yes |
| Top : | Solid Roasted Sitka Spruce |
| Fond : | Laminated Sapele |
| Sides : | Laminated Sapele |
| Bracing : | Forward-Shifted X Brace |
| Color : | Natural |
| Body finish : | Mate |
| Fretboard | |
| Fretboard : | Maple |
| Fretboard finish : | Matte |
| Profile : | The Taylor Neck |
| Fretboard : | Ebony |
| Radius : | 15" |
| Nut type : | Standard |
| Number of nuts : | 20 |
| Key markings : | 4mm Dot Italian Acrylic |
| Nut : | Nubone |
| Nut width : | 1-11/16" (42.8mm) |
| Tuning fork : | 25-1/2 (64,80 cm) |
| Truss rod : | Adjustable |
| Fittings | |
| Bridge : | Ebony |
| Fittings finish : | Chrome |
| Sillet de chevalet : | Micarta Saddle |
| Mechanics : | Die-Cast |
| Pickguard : | Black |
| Strap buttons : | 2 attachment buttons |
| Electronics | |
| Preamp : | Expression System II |
| Control buttons : | Volume, Bass, Treble |
| Accessories | |
| Accessories : | Incl. gig bag |
| Miscellaneous | |
| Strings : | .012 - .054 Phosphorus Bronze |
| Manufacture : | Mexico |

Our specialists at your service
Acoustic Guitars








