Taylor 212ce
Item No. : 201571
| Body shape : | Grand Concert |
| Top : | Solid Sitka Spruce |
| Fretboard : | Ebony |
The specialist's opinion
The 212ce is a new guitar added to the Taylor 200 series with a Grand Concert body size, smaller than the models already in the range.
Made in Mexico with a solid spruce top and laminated Indian rosewood back and sides, this guitar delivers a rich and balanced tone and offers perfect playing comfort thanks to a thin neck and an ergonomic soundbox.
Delivered with a Taylor gig bag and an ES2 electroacoustic system, this guitar is perfect for beginners or for musicians looking for good value in the Taylor range.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | 200 Series |
| Body | |
| Body shape : | Grand Concert |
| Cutaway : | Yes |
| Top : | Solid Sitka Spruce |
| Fond : | Laminated Rosewood |
| Sides : | Laminated Rosewood |
| Bracing : | X Brace |
| Color : | Natural |
| Body finish : | Mate |
| Fretboard | |
| Fretboard : | Mahogany |
| Fretboard finish : | Matte |
| Profile : | The Taylor Neck |
| Fretboard : | Ebony |
| Radius : | 15" |
| Nut type : | Standard |
| Number of nuts : | 20 |
| Key markings : | 4MM Dots, Italian Acrylic, Faux Pearl |
| Nut : | Nubone |
| Nut width : | 1-11/16" (42.8mm) |
| Tuning fork : | 24-7/8 (631.8mm) |
| Truss rod : | Adjustable |
| Fittings | |
| Bridge : | Ebony |
| Fittings finish : | Chrome |
| Sillet de chevalet : | Micarta Saddle |
| Mechanics : | Die-Cast Chrome |
| Pickguard : | Faux Tortoise |
| Strap buttons : | 2 attachment buttons |
| Electronics | |
| Preamp : | Expression System II |
| Control buttons : | Volume, Bass, Treble |
| Accessories | |
| Accessories : | Incl. gig bag |
| Miscellaneous | |
| Strings : | .012 - .054 Phosphorus Bronze |
| Manufacture : | Mexico |

Our specialists at your service
Acoustic Guitars









