Fender CC-60SCE Concert, Walnut Fingerboard, Black
Item No. : 208994
| Body shape : | Concert Cutaway |
| Top : | Epicéa |
| Fretboard : | Walnut |
The specialist's opinion
The Fender CC-60SCE Concert in black finish is a compact, elegant electro-acoustic guitar, ideal for guitarists looking for comfort and versatility.
Its Concert format ensures a pleasant grip and precise playing, while its walnut Fingerboard provides a fluid feel under the fingers.
Equipped with a high-performance electronic system, it lends itself equally well to acoustic playing, live performance and recording.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | Classic Design |
| Body | |
| Body shape : | Concert Cutaway |
| Body : | Solid Spruce Top with Laminated Mahogany Back and Sides |
| Top : | Epicéa |
| Color : | Black |
| Body finish : | Gloss |
| Fretboard | |
| Fretboard : | Mahogany |
| Fretboard finish : | Gloss Urethane |
| Fretboard : | Walnut |
| Radius : | 12" (305 mm) |
| Number of nuts : | 20 |
| Nut : | Crème Plastic |
| Nut width : | 1.69" (43 mm) |
| Tuning fork : | 25.3" (643 mm) |
| Fittings | |
| Fittings finish : | Chrome |
| Electronics | |
| Preamp : | Fishman Pickup/Preamp-System |
| Control buttons : | Volume, Bass, Treble |
| Accessories | |
| Accessories : | No accessories delivered |
| Miscellaneous | |
| Strings : | Fender® Dura-Tone® 880L Coated 80/20 (.012-.052 Gauges), PN 0730880303 |
| Manufacture : | Chine |
| Weights : | 3.76 kg |

Our specialists at your service
Acoustic Guitars









