Fender CD-140SCE Dreadnought, Walnut Fingerboard, Sunburst w/case
Item No. : 213614
| Body shape : | Dreadnought Cutaway |
| Fretboard : | Walnut |
The specialist's opinion
The redesigned CD-140SCE offers high-end features for an instrument in its class, including a Solid spruce top, rounded fingerboard edges and an all-new, easy-to-play neck profile.
The CD-140SCE is a Premium Design Classic model featuring a cutaway body for easy access to the upper frets, a feature-rich Fishman® CD preamp, elegant ovangkol back and sides and a tortoiseshell pickguard.
The dreadnought-sized body offers a traditional, full sound with great projection and is an excellent choice for any budding musician.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | Classic Design |
| Body | |
| Body shape : | Dreadnought Cutaway |
| Body : | Solid Spruce Top with Laminated Ovankol Back and Sides |
| Color : | Sunburst |
| Body finish : | Gloss |
| Fretboard | |
| Fretboard : | Mahogany |
| Fretboard finish : | Gloss Urethane |
| Fretboard : | Walnut |
| Radius : | 12" (305 mm) |
| Number of nuts : | 20 |
| Nut : | Graph Tech® NuBone™ |
| Nut width : | 1.69" (43 mm) |
| Fittings | |
| Fittings finish : | Chrome |
| Miscellaneous | |
| Strings : | Fender® Dura-Tone® 880L Coated 80/20 (.012-.052 Gauges), PN 0730880303 |
| Manufacture : | ID |
| Weights : | 8.73 kg |

Our specialists at your service
Acoustic Guitars








