Rockbag Handmade Leather Electric Bass Gig Bag
Item No. : 195146
| Color : | Black |
| Padding thickness : | Mousse EVA 2 mm, mousse polyéthylÃ... |
| Outer pocket : | 4 |
The specialist's opinion
Rockbag offers here a bag for electric bass in genuine Asian buffalo leather with a black velveteen interior.
With its many storage pockets, it is the ideal bag to effectively protect your instrument while being qualitative and practical.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Compatible with : | Electric Basses |
| Color : | Black |
| Padding thickness : | 2mm EVA foam, 5mm polyethylene foam, 1.5mm plastic sheet, 15mm foam, 5mm veloutine glued to the foam |
| Outer pocket : | 4 |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 1180 mm Interne |
| Width : | 600 mm Interne |
| Height : | 60 mm Interne |
| Weights : | 5.5 Kg |

Our specialists at your service
Basses






