Squier Classic Vibe '60s Jazz Bass Laurel Fingerboard Daphne Blue
Item No. : 183176
| Body : | Poplar |
| Fretboard : | Indian Laurel |
| Configuration : | SS |
The specialist's opinion
The Classic Vibe Jazz Bass 60's is a nod to the original Jazz Bass, combining the playability, versatility and impressive tone of its two Alnico single-coil pickups designed by Fender with the Indian Laurel fingerboard for a sixties tone .
The Classic Vibe series offers the best of the Squier line with more authenticity than the Fender Player line.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | Classic Vibe |
| Body | |
| Body shape : | Jazz Bass® |
| Body : | Poplar |
| Color : | Daphne Blue |
| Body finish : | Gloss Polyurethane |
| Fretboard | |
| Scale : | Long Scale 34" |
| Fretboard : | Maple |
| Fretboard finish : | Tinted Gloss Urethane |
| Profile : | "C" Shape |
| Fretboard : | Indian Laurel |
| Radius : | 9.5" (241 mm) |
| Number of nuts : | 20 |
| Nut type : | Narrow Tall |
| Key markings : | White Pearloid Dot |
| Nut : | Bone |
| Nut width : | 1.5" (38.1 mm) |
| Tuning fork : | 34" (86.36 cm) |
| Sleeve binding : | Screwed |
| Head : | Straight 4 in line |
| Truss rod : | Head Adjust |
| Electronics | |
| Electronics : | Passive |
| Configuration : | SS |
| Bridge pickup : | Fender® Designed Alnico Single-Coil |
| Middle microphone : | Fender® Designed Alnico Single-Coil |
| Neck pickup : | Fender® Designed Alnico Single-Coil |
| Controls : | Neck pickup volume, Bridge pickup volume, Tone |
| Position selector : | None |
| Fittings | |
| Bridge : | 4-Saddle Vintage-Style with Threaded Steel Saddles |
| Fittings finish : | Nickel |
| Mechanics : | Vintage-Style |
| Pickguard : | 4-Ply Tortoiseshell |
| Control buttons : | Black Plastic |
| Neck plate : | 4-Bolt Squier® |
| Miscellaneous | |
| Strings : | Nickel Plated Steel (.045-.105 Gauges) |
| Manufacture : | ID |
| Weights : | 5.24 kg |

Our specialists at your service
Basses






