Fender American Professional II Jazz Bass Rosewood Fingerboard Olympic White
Item No. : 188621
| Body : | Alder |
| Fretboard : | Rosewood |
| Configuration : | SS |
The specialist's opinion
The new American Pro II pushes refinement even further with a heel that improves access to the treble, new even more efficient pickups and a '' Super Natural '' neck with an incomparable feel.
A new standard !!
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | American Professional II |
| Body | |
| Body shape : | Jazz Bass® |
| Body : | Alder |
| Color : | Olympic White |
| Body finish : | Gloss Urethane |
| Fretboard | |
| Scale : | Long Scale 34" |
| Fretboard : | Maple |
| Neck color : | Super Natural |
| Fretboard finish : | “Super-Natural” Satin Urethane Finish on Back of Neck with Gloss Urethane Headstock Face |
| Profile : | Slim "C" |
| Fretboard : | Rosewood |
| Radius : | 9.5" (241 mm) |
| Number of nuts : | 20 |
| Nut type : | Narrow Tall |
| Key markings : | White Dot |
| Nut : | Bone |
| Nut width : | 1.5" (38.1 mm) |
| Tuning fork : | 34" (864 mm) |
| Sleeve binding : | Screwed |
| Head : | Straight 4 in line |
| Truss rod : | Adjustable with a hexagon wrench on the body side + Posiflex graphite handle reinforcement rods |
| Electronics | |
| Electronics : | Passive |
| Configuration : | SS |
| Bridge pickup : | V-Mod II Single-Coil Jazz Bass® |
| Middle microphone : | V-Mod II Single-Coil Jazz Bass® |
| Neck pickup : | V-Mod II Single-Coil Jazz Bass® |
| Controls : | Neck pickup volume, Bridge pickup volume, Tone |
| Position selector : | None |
| Fittings | |
| Bridge : | 4-Saddle HiMass™ Vintage (String-Through-Body or Top-Load) |
| Fittings finish : | Nickel/Chrome |
| Mechanics : | Fender® Lightweight Vintage-Style Keys with Tapered Shafts |
| Pickguard : | 4-Ply Tortoiseshell |
| Control buttons : | Vintage Style Black Plastic Jazz Bass |
| Neck plate : | Chrome, screwed in 4 points |
| Accessories | |
| Accessories : | Hex key tool and individual certificate of authenticity included |
| Gig bag model : | Deluxe Molded Case (Included) |
| Miscellaneous | |
| Strings : | Fender® USA 7250M Nickel Plated Steel (.045-.105 Gauges), PN 0737250406 |
| Manufacture : | US |
| Weights : | 11.2 kg |

Our specialists at your service
Basses






