Rickenbacker 4003S - Walnut
Item No. : 190945
| Body : | Walnut |
| Fretboard : | Maple |
| Configuration : | S-S |
Boullard Price:
2'490.–*Full deduction of rents paid in the event of a purchase
The specialist's opinion
A bass with an inimitable sound, an exceptional look and a neck that allows a fluid and fast playing.
It is also an absolute reference for plectrum play.
From Motörhead to the beatles via Queen, Rush, Deep Purple, The Bee Gees, Yes or even Tool and Manowar, the Rickenbacker 4003 has largely proven its exceptional versatility. This model is equipped with a standard jack output. Here in 4003S version, without bindind, mono jack output and Dot markers. Enter the legend !!
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | 4003S |
| Body | |
| Body : | Walnut |
| Color : | Walnut Satin |
| Fretboard | |
| Scale : | Hybrid 33" 1/4 (84.5 cm) |
| Fretboard : | Erable (Maple) |
| Fretboard finish : | Satin |
| Profile : | D |
| Fretboard : | Maple |
| Radius : | 10" |
| Key markings : | Triangle |
| Nut : | Bakelite Black |
| Nut width : | 42.9 mm |
| Tuning fork : | 33 1/4 (84.5 cm) |
| Sleeve binding : | Neck Thru |
| Head : | Right 2 + 2 |
| Truss rod : | Double Truss Rod |
| Electronics | |
| Electronics : | Passive |
| Configuration : | S-S |
| Bridge pickup : | Simple bobinage (Single Coil) |
| Neck pickup : | Simple bobinage (Single Coil) |
| Controls : | Volume X2, Tone X2, Mono output |
| Position selector : | Yes, 3 positions |
| Fittings | |
| Bridge : | RIC with 4 individual jumpers + dampers |
| Fittings finish : | Chrome |
| Mechanics : | Schaller Deluxe |
| Pickguard : | Plastic White |
| Accessories | |
| Gig bag model : | Etui |
| Miscellaneous | |
| Strap Locks System : | Yes |
| Strings : | Rickenbacker 95511 45-105 |
| Manufacture : | USA |

Our specialists at your service
Basses






