Squier Affinity Series Precision Bass PJ, Maple Fingerboard, Black Pickguard, Black
Item No. : 206616
| Body : | Poplar |
| Fretboard : | Maple |
| Configuration : | P/J |
The specialist's opinion
The elegant Squier Affinity Series Precision Bass PJ is an electric bass that captivates with its design and sonic versatility.
With a maple neck and maple fingerboard, it offers excellent playing comfort.
With its Precision and Jazz Bass pickups, it combines the best of both worlds for a versatile sound. This model in black finish with matching pickguard is perfect for all styles of music.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | Affinity Series™ |
| Body | |
| Body shape : | Precision Bass® |
| Body : | Poplar |
| Color : | Black |
| Body finish : | Gloss Polyurethane |
| Fretboard | |
| Scale : | Long Scale 34" |
| Fretboard : | Erable (Maple) |
| Fretboard finish : | Satin |
| Profile : | "C" Shape |
| Fretboard : | Maple |
| Radius : | 9.5" (241 mm) |
| Number of nuts : | 20 |
| Nut type : | Medium Jumbo |
| Key markings : | Dot |
| Nut : | Synthetic Bone |
| Nut width : | 1.625" (41.3 mm) |
| Tuning fork : | 34" |
| Head : | Straight 4 in line |
| Truss rod : | 6-point head side |
| Electronics | |
| Electronics : | Passive |
| Configuration : | P/J |
| Bridge pickup : | Ceramic Single-Coil Jazz Bass® |
| Neck pickup : | Ceramic Split Single-Coil |
| Controls : | Neck pickup volume, Bridge pickup volume, Tone |
| Fittings | |
| Bridge : | 4-Saddle Standard |
| Fittings finish : | Chrome |
| Mechanics : | Vintage-Style |
| Pickguard : | 3-Ply Black |
| Accessories | |
| Accessories : | Adjustment keys |
| Miscellaneous | |
| Strings : | Nickel Plated Steel (.045-.105 Gauges) |
| Manufacture : | Indonesia |
| Weights : | 5.62 kg |

Our specialists at your service
Basses






