Fender American Professional Classic Precision Bass, Rosewood Fingerboard, Faded Sherwood Green Metallic
Item No. : 210340
| Body : | Alder |
| Fretboard : | Rosewood |
| Configuration : | S |
The specialist's opinion
The American Professional Classic Precision Bass Series improves on the already excellent concept of the American Performer.
Coastline Pickup, Lollipop Tuners, satin varnish, new colors.
The "Fender Sound" and build quality are there for all to see. A real success story!
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | American Professional Classic |
| Body | |
| Body shape : | Precision Bass® |
| Body : | Alder |
| Color : | Faded Sherwood Green Metallic |
| Body finish : | Gloss Urethane |
| Fretboard | |
| Scale : | Long Scale |
| Fretboard : | Maple |
| Fretboard finish : | Satin |
| Profile : | Modern "C" |
| Fretboard : | Rosewood |
| Radius : | 9.5" (241 mm) |
| Number of nuts : | 20 |
| Nut type : | Medium Jumbo |
| Nut : | Synthetic Bone |
| Nut width : | 1.625" (41.3 mm) |
| Tuning fork : | 864 mm (34") |
| Electronics | |
| Electronics : | Passive |
| Configuration : | S |
| Middle microphone : | Coastline® '60 Split Single-Coil Precision Bass® |
| Fittings | |
| Bridge : | 4-Saddle Vintage-Style with Steel Saddles |
| Fittings finish : | Nickel/Chrome |
| Mechanics : | Vintage-Style "Lollipop" (Non Reverse) |
| Pickguard : | 4-Ply Tortoiseshell |
| Accessories | |
| Gig bag model : | Deluxe Gig Bag |
| Miscellaneous | |
| Strings : | Fender® 7250M Nickel Plated Steel Roundwound, Long Scale, (.045-.105 Gauges), PN 0737250406 |
| Manufacture : | United states |
| Weights : | 5.96 kg |

Our specialists at your service
Basses






