Fender American Professional Classic Jazz Bass, Rosewood Fingerboard, 3-Color Sunburst
Item No. : 210345
| Body : | Alder |
| Fretboard : | Rosewood |
The specialist's opinion
The American Professional Classic Jazz Bass®.
The perfect blend of vintage charm and modernity.
Sound-wise, the vintage-inspired Jazz Bass® '62 Coastline™ pickups deliver depth, punch and precision, while the "Modern C" neck profile ensures exceptional playing comfort. Fender "Lollipop" Tuners also let you tune it precisely while enjoying a retro look. Finally, this professional instrument will delight the eyes as much as the ears, thanks to its carefully tarnished vintage Fender® colors.
From studio to stage, all the spirit of Fender's golden age, in a modernized version for today's musicians. The American Professional Classic Jazz Bass®
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | American Professional Classic |
| Body | |
| Body shape : | Jazz Bass® |
| Body : | Alder |
| Color : | 3-Color Sunburst |
| Body finish : | Gloss Urethane |
| Fretboard | |
| Fretboard : | Rosewood |
| Radius : | 9.5" (241 mm) |
| Number of nuts : | 20 |
| Nut : | Synthetic Bone |
| Nut width : | 1.5" (38.1 mm) |
| Electronics | |
| Bridge pickup : | Coastline® '62 Single-Coil Jazz Bass® guitars |
| Middle microphone : | Coastline® '62 Single-Coil Jazz Bass® guitars |
| Fittings | |
| Bridge : | 4-Saddle Vintage-Style with Steel Saddles |
| Fittings finish : | Nickel/Chrome |
| Mechanics : | Vintage-Style "Lollipop" (Non Reverse) |
| Miscellaneous | |
| Strings : | Fender® 7250M Nickel Plated Steel Roundwound, Long Scale, (.045-.105 Gauges), PN 0737250406 |
| Manufacture : | US |
| Weights : | 6.69 kg |

Our specialists at your service
Basses






