Traveler guitar - TB-4P Bass - Sunburst / Maple
Item No. : 212240
| Body : | Alder |
| Fretboard : | Maple |
| Configuration : | S |
Boullard Price:
519.–*Full deduction of rents paid in the event of a purchase
The specialist's opinion
Discover the Traveler Guitar TB-4P Bass in Sunburst finish with Maple fingerboard, a compact bass that makes no compromise on sound.
Designed for musicians on the move, it combines portability and performance, delivering an exceptional musical experience wherever you are.
The TB-4P Bass is a true revolution for Nomadic bassists. With its ultra-compact design, it slips easily into the trunk of a car or the luggage compartments of airplanes. But don't let its small size fool you: this bass delivers a powerful, rich sound, thanks to its high-quality passive pickup.
Specification
| Body | |
|---|---|
| Body shape : | Traveler |
| Body : | Alder |
| Color : | Sunburst |
| Body finish : | Brillante |
| Fretboard | |
| Scale : | 787 mm (31") |
| Fretboard : | Maple |
| Fretboard finish : | Brillante |
| Profile : | "C" Shape |
| Fretboard : | Maple |
| Radius : | 9.5" |
| Number of nuts : | 22 |
| Nut type : | 22 jumbo frets |
| Nut width : | 1.75" (44.5 mm) |
| Tuning fork : | 787 mm (31") |
| Electronics | |
| Electronics : | Active |
| Configuration : | S |
| Middle microphone : | duncan Designed Mustang Bass |
| Controls : | Volume, Tone |
| Special electronics : | Headphone Amp: CUSTOM HEADPHONE AMP WITH CLEAN/BOOST/OVERDRIVE AND DISTORTION SETTINGS Instrument Input: 1/8 IN. AUX-IN |
| Fittings | |
| Bridge : | Traveler Guitar |
| Fittings finish : | Chrome |
| Mechanics : | Oil bath |
| Accessories | |
| Gig bag model : | Gig Bag |
| Miscellaneous | |
| Strings : | D'Addario EXL165 .045/.065/.085/.105 |

Our specialists at your service
Basses






