Fender Vintera III Early '70s Jazz Bass, Rosewood Fingerboard, 3-Color Sunburst
Item No. : 213047
| Body : | Alder |
| Fretboard : | 1-Piece Maple Neck |
| Configuration : | 2 Alnico single-coil microphones |
The specialist's opinion
The Fender® Vintera III Series offers meticulously crafted vintage reissues that faithfully reproduce the authentic look, feel and sound of iconic Fender guitars from the '50s, '60s and '70s.
The Vintera® III Early '70s Jazz Bass® features an alder body and maple neck with maple or rosewood fingerboard, for a classic Fender sound full of punch and clarity.
The early '70s "C" shape maple neck is adorned with bindings and block inlays, with a 7.25" radius maple or rosewood fingerboard and high vintage frets. At its heart, you'll find a pair of vintage-style single-coil pickups from the early '70s that deliver all the power, articulation, warmth and woody tone for which Fender® is famous. Other features include a vintage-style 4-bridge bridge for rock-solid intonation and sustain, plus vintage-style tuners for tuning stability.
Soak up the authentic vintage spirit and legendary sound of the Vintera® III - where every detail tells a story.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | Vintera® III |
| Body | |
| Body shape : | Jazz Bass® |
| Body : | Alder |
| Color : | 3-Color Sunburst |
| Body finish : | Gloss Polyester |
| Fretboard | |
| Scale : | Long scale |
| Fretboard : | Maple |
| Fretboard finish : | Brillant Urethane |
| Profile : | Early '70s "C" |
| Fretboard : | 1-Piece Maple Neck |
| Radius : | 7.25" (184.1 mm) |
| Number of nuts : | 20 |
| Nut type : | Vintage Tall |
| Nut : | Bone |
| Nut width : | 1.5" (38.1 mm) |
| Tuning fork : | 34" |
| Electronics | |
| Electronics : | Passive |
| Configuration : | 2 Alnico single-coil microphones |
| Bridge pickup : | Vintage-Style Early '70s Single-Coil Jazz Bass® |
| Middle microphone : | Vintage-Style Early '70s Single-Coil Jazz Bass® |
| Controls : | Neck pickup volume, Bridge pickup volume, General tone |
| Fittings | |
| Bridge : | 4-Saddle Vintage Style with Single-Groove Steel "Barrel" Saddles |
| Fittings finish : | Nickel/Chrome |
| Mechanics : | Vintage-Style Open-Back |
| Pickguard : | 4-Ply Tortoiseshell |
| Accessories | |
| Accessories : | Adjustment keys |
| Gig bag model : | Deluxe gig bag |
| Miscellaneous | |
| Strings : | Fender® USA 7250M Nickel Plated Steel (.045-.105 Gauges), PN 0737250406 |
| Manufacture : | Mexico |
| Weights : | 4.99 kg |

Our specialists at your service
Basses






