Fender Vintera III Late '60s Precision Bass, Rosewood Fingerboard, Firemist Gold
Item No. : 213059
| Body : | Alder |
| Fretboard : | Round-Laminated Rosewood |
| Configuration : | 1 micro simple bobinage Split Coil ... |
The specialist's opinion
The Fender® Vintera III Series offers meticulously crafted vintage reissues that recreate the authentic look, feel and sound of iconic Fender guitars from the '50s, '60s and '70s.
The Vintera® III Late '60s Precision Bass® features an alder body and maple neck with rosewood fingerboard, for a classic Fender sound full of punch and clarity.
The late '60s "C" shape maple neck, with a 7.25-inch radius maple or rosewood fingerboard and high vintage frets, offers supreme comfort and exceptional feel. At its heart, you'll find a vintage-style split-coil pickup from the late '60s that delivers all the punchy, powerful, warm, woody tone for which Fender® is famous. Other features include a vintage-style 4-bridge bridge for rock-solid intonation and sustain, plus vintage-style "lollipop" tuners for tuning stability.
Soak up the authentic vintage spirit and legendary sound of the Vintera® III - where every detail tells a story.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | Vintera® III |
| Body | |
| Body shape : | Precision Bass® |
| Body : | Alder |
| Color : | Firemist Gold |
| Body finish : | Gloss Polyester |
| Fretboard | |
| Scale : | 34" |
| Fretboard : | Maple |
| Fretboard finish : | Brillant Urethane |
| Profile : | Late '60s "C" |
| Fretboard : | Round-Laminated Rosewood |
| Radius : | 7.25" (184.1 mm) |
| Number of nuts : | 20 |
| Nut type : | Vintage Tall |
| Nut : | Bone |
| Nut width : | 1.625" (41.3 mm) |
| Tuning fork : | 34" |
| Truss rod : | Head Adjust |
| Electronics | |
| Electronics : | Passive |
| Configuration : | 1 single-coil Pickup Split Coil Alnico |
| Middle microphone : | Vintage-Style Late '60s Split Single-Coil Precision Bass® guitars |
| Controls : | Volume, Tone |
| Fittings | |
| Bridge : | 4-Saddle Vintage-Style with Threaded Steel Saddles |
| Fittings finish : | Nickel/Chrome |
| Mechanics : | Vintage-Style "Lollipop" (Non Reverse) |
| Pickguard : | 3-Ply Parchment |
| Accessories | |
| Gig bag model : | Deluxe gig bag |
| Miscellaneous | |
| Strings : | Fender® USA 7250M Nickel Plated Steel (.045-.105 Gauges), PN 0737250406 |
| Manufacture : | Mexico |
| Weights : | 6.44 kg |

Our specialists at your service
Basses






