Fender 75th Anniversary American Professional PJ Bass, Rosewood Fingerboard, 2-Color Sunburst
Item No. : 213221
| Body : | Alder |
| Fretboard : | Maple |
| Configuration : | P-J |
The specialist's opinion
Precision Bass 75th Anniversary Collection
Discover the Precision Bass® 75th Anniversary Collection: celebrating three quarters of a century of iconic tones and revolutionary design.
Each model in the Precision Bass 75th Anniversary Collection showcases the rich heritage and legendary sounds that have made the P Bass® an unrivalled icon.
Whether you're a vintage purist or a progressive musician looking for cutting-edge features, rest assured there's a model to meet your expectations. Immerse yourself in the heritage of the Precision Bass and own a piece of Fender® history with the Precision Bass 75th Anniversary Collection.
Celebrate 75 years of bass innovation with the American Professional PJ Bass 75th Anniversary. Crafted with a resonant alder body topped by a stunning flamed maple top and featuring a classic two-tone sunburst finish, this instrument exudes high-end elegance. The "63 P Bass" profile neck now features rounded fingerboard edges, a comfortable 9.5-inch radius and jumbo medium frets, a "Super-Natural" satin finish and a redesigned neck heel for supreme comfort and easy access to the treble. Precision Bass® and Jazz Bass® 75th Anniversary pickups offer the best of both worlds: the distinctive power of P-Bass combined with the articulate growl and versatility of a J-Bass bridge pickup. Other high-end finishes include all-gold-plated accessories, a vintage HiMass™ bridge and tapered-stem tuners. This limited edition model embodies the evolution of the Precision Bass heritage, a must-have for collectors and bass enthusiasts seeking modern performance.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Collection : | 75th Anniversary |
| Series : | Limited Edition 75th Anniversary Precision Bass Collection |
| Body | |
| Body shape : | Precision Bass® |
| Body : | Alder |
| Soundboard : | Flame Maple |
| Color : | 2-Color Sunburst |
| Body finish : | Gloss Urethane |
| Fretboard | |
| Scale : | 864 mm (34") |
| Fretboard : | Maple |
| Fretboard finish : | Satin |
| Profile : | "1963 C" |
| Fretboard : | Maple |
| Radius : | 9.5" (241 mm) |
| Number of nuts : | 20 |
| Nut type : | Narrow Tall |
| Key markings : | Dot |
| Nut : | Bone |
| Nut width : | 1.625" (41.3 mm) |
| Tuning fork : | 864 mm (34") |
| Truss rod : | 6 sides body side |
| Electronics | |
| Electronics : | Passive |
| Configuration : | P-J |
| Bridge pickup : | 75th Anniversary V-Mod II Single-Coil Jazz Bass |
| Middle microphone : | 75th Anniversary V-Mod II Split Single-Coil Precision Bass |
| Neck pickup : | V-Mod Split-Coil Precision Bass |
| Controls : | Neck pickup volume, Bridge pickup volume, General tone |
| Fittings | |
| Bridge : | 4-Saddle HiMass™ (Toploaded) |
| Fittings finish : | Gold |
| Mechanics : | Fender® Lightweight Vintage-Style Keys with Tapered Shafts |
| Pickguard : | 3-Ply Mint Green |
| Control buttons : | Knurled Flat-Top |
| Neck plate : | Special Edition 75th Anniversary |
| Accessories | |
| Gig bag model : | Molded hard case |
| Miscellaneous | |
| Strings : | Fender® USA 7250M Nickel Plated Steel (.045-.105 Gauges), PN 0737250406 |
| Manufacture : | USA |
| Weights : | 0.4 kg |

Our specialists at your service
Basses






