Fender Standard Precision Bass, Laurel Fingerboard, White Pickguard, Black
Item No. : 213588
| Body : | Poplar |
| Fretboard : | Indian Laurel |
| Configuration : | S |
The specialist's opinion
With the introduction of the Precision Bass® in 1951, Fender revolutionized the musical landscape by offering bassists of the time the playing precision and amplification their Double Basses lacked.
It quickly became a staple instrument, and from then on was heard on countless reference recordings.
The Fender Standard Precision Bass was designed to accompany bassists at the start of their musical adventure. They'll enjoy the impeccable touch and inspiring sound that have made Fender an icon of Rock & Roll. With its ultra-versatile, mythical-sounding Fender Standard pickup and particularly pleasing "Modern C" neck profile, this P Bass® truly sets the tone in terms of playing on a Fender.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | Standard |
| Body | |
| Body shape : | Precision Bass® |
| Body : | Poplar |
| Color : | Black |
| Body finish : | Gloss Polyurethane |
| Fretboard | |
| Scale : | 864 mm (34") |
| Fretboard : | Maple |
| Fretboard finish : | Urethane |
| Profile : | Modern 'C' |
| Fretboard : | Indian Laurel |
| Radius : | 9.5" (241 mm) |
| Number of nuts : | 20 |
| Nut type : | Medium Jumbo |
| Key markings : | Dot |
| Nut : | Micarta |
| Nut width : | 1.625" (41.3 mm) |
| Tuning fork : | 864 mm (34") |
| Electronics | |
| Electronics : | Passive |
| Configuration : | S |
| Middle microphone : | Standard Split Single-Coil Precision Bass® guitars |
| Neck pickup : | Standard Split Single-Coil Precision Bass® guitars |
| Controls : | Volume, Tone |
| Fittings | |
| Bridge : | Standard Top-Load with Satin Chrome Steel Barrel Saddles |
| Fittings finish : | Chrome |
| Mechanics : | Fender® Standard Open-Gear with Clover Keys |
| Pickguard : | White |
| Control buttons : | Knurled Flat-Top |
| Miscellaneous | |
| Strings : | Nickel Plated Steel (.045-.105 Gauges) |
| Manufacture : | Indonesia |
| Weights : | 6.6 kg |

Our specialists at your service
Basses






