Yamaha TRBX305 Electric Bass Black
Item No. : 162563
| Body : | Mahogany |
| Fretboard : | Rosewood |
| Configuration : | H-H |
Boullard Price:
549.–*Full deduction of rents paid in the event of a purchase
The specialist's opinion
The TRBX 305 series is aimed at bassists looking for simplicity and versatility.
Modern sounds for all styles and instrumental techniques.
The 2-band electronics (bass, treble) and the 5-position selector (Slap, Pick, Flat, Finger, Solo) offer simplicity and flexibility. The whole offering a quality / price ratio that only Yamaha can offer. An absolutely brilliant bass for beginners or for Back Up. Here in a 5-string version,
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | TRBX 305 |
| Body | |
| Body shape : | Yamaha TRB |
| Body : | Mahogany |
| Color : | Black |
| Body finish : | Gloss Polyurethane |
| Fretboard | |
| Scale : | Long Scale 34" |
| Fretboard : | 5 pieces maple / walnut |
| Fretboard finish : | Satin Urethane |
| Profile : | C |
| Fretboard : | Rosewood |
| Radius : | 23.60" |
| Number of nuts : | 24 |
| Nut type : | 24 medium frets |
| Key markings : | Dot |
| Nut : | Composite |
| Nut width : | 43 mm |
| Tuning fork : | 34" |
| Sleeve binding : | Screwed |
| Head : | Inclined 3 + 2 |
| Truss rod : | double action hexagon body side |
| Electronics | |
| Electronics : | Active 9 volts |
| Configuration : | H-H |
| Bridge pickup : | Double coil / Ceramic |
| Neck pickup : | Double coil / Ceramic |
| Controls : | Volume, Balance micro, Bass, Trebel |
| Position selector : | Yes, 5 positions |
| Special electronics : | 5 tone selector (Slap, Pick, Flat, Finger, Solo) |
| Fittings | |
| Bridge : | Standard 5 pontets |
| Fittings finish : | Black/Chrome |
| Mechanics : | Oil bath |
| Control buttons : | Metal Dome |
| Accessories | |
| Accessories : | Adjustment keys |
| Miscellaneous | |
| Strings : | D'Addario EXL170-5 / 0.045-0.130 |
| Manufacture : | Indonesia |

Our specialists at your service
Basses






