Fender American Professional II Precision Bass V Maple Fingerboard Dark Night
Item No. : 193994
| Body : | Alder |
| Fretboard : | Maple |
| Configuration : | Split Single Coil |
The specialist's opinion
The new American Pro II pushes the refinement a step further with a heel that improves access to the treble, a new even more powerful microphone and a '' Super Natural '' neck with an incomparable feel.
A new standard !!
here in 5 strings.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | American Professional II |
| Body | |
| Body shape : | Precision Bass® |
| Body : | Alder |
| Color : | Dark Night |
| Body finish : | Gloss Urethane |
| Fretboard | |
| Scale : | Long Scale 34" |
| Fretboard : | Erable (Maple) |
| Fretboard finish : | Satin Urethane |
| Profile : | Slim C |
| Fretboard : | Maple |
| Radius : | 9.5" (241 mm) |
| Number of nuts : | 20 |
| Nut type : | 20 frettes Narrow Tall |
| Key markings : | Dot |
| Nut : | Bone |
| Nut width : | 1.875" (47.6 mm) |
| Tuning fork : | 34" |
| Sleeve binding : | Screwed |
| Head : | Right 4 + 1 |
| Truss rod : | 6 sides body side |
| Electronics | |
| Electronics : | Passive |
| Configuration : | Split Single Coil |
| Middle microphone : | V-Mod II Split Single-Coil Precision Bass® |
| Controls : | Volume, Tone |
| Fittings | |
| Bridge : | 5-Saddle HiMass™ Vintage (String-Through-Body or Top-Load) |
| Fittings finish : | Nickel/Chrome |
| Mechanics : | Fender® Lightweight Vintage-Style Keys with Tapered Shafts |
| Pickguard : | 3-Ply Black |
| Control buttons : | Knurled Flat-Top |
| Neck plate : | 5-bolt |
| Accessories | |
| Accessories : | Adjustment keys |
| Gig bag model : | Deluxe Molded Case |
| Miscellaneous | |
| Strings : | Fender® USA 7250-5M Nickel Plated Steel (.045-.125 Gauges), PN 0737250456 |
| Manufacture : | US |
| Weights : | 11.09 kg |

Our specialists at your service
Basses








