Fender Vintera III Early '60s Bass VI, Rosewood Fingerboard, 3-Color Sunburst
Item No. : 213063
| Body : | Alder |
| Fretboard : | Round-Laminated Rosewood |
| Configuration : | SSS |
The specialist's opinion
The Fender® Vintera III Series offers meticulously crafted vintage reissues that recreate the authentic look, feel and sound of iconic Fender guitars from the '50s, '60s and '70s.
The Vintera® III Early '60s Bass VI® features an alder body and maple neck with rosewood fingerboard, for a classic Fender sound full of punch and clarity.
The early '60s "C"-shaped maple neck with a 30-inch Scale length, 7.25-inch radius rosewood fingerboard and high vintage frets offers supreme comfort and exceptional feel. At its heart, you'll find three vintage-style single-coil pickups from the early '60s that deliver all the deep, rumbling, rich, articulate tone for which Fender® is famous. Other features include a vintage-style floating tremolo for expressive vibrato, individual on/off switches for each pickup, vintage-style Bass VI mute and vintage-style tuners for improved tuning stability.
Soak up the authentic vintage spirit and legendary sound of the Vintera® III - where every detail tells a story.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | Vintera® III |
| Body | |
| Body shape : | Bass VI |
| Body : | Alder |
| Color : | 3-Color Sunburst |
| Body finish : | Gloss Polyester |
| Fretboard | |
| Scale : | Short Scale |
| Fretboard : | Maple |
| Fretboard finish : | Brillant Urethane |
| Profile : | Early '60s "C" |
| Fretboard : | Round-Laminated Rosewood |
| Radius : | 7.25" (184.1 mm) |
| Number of nuts : | 21 |
| Nut type : | Vintage Tall |
| Nut : | Bone |
| Nut width : | 1.650" (42 mm) |
| Tuning fork : | 30" |
| Electronics | |
| Electronics : | Passive |
| Configuration : | SSS |
| Bridge pickup : | Vintage-Style Early '60s Bass VI Single-Coil |
| Middle microphone : | Vintage-Style Early '60s Bass VI Single-Coil |
| Neck pickup : | Vintage-Style Early '60s Bass VI Single-Coil |
| Controls : | Volume, Tone |
| Position selector : | 3 Pickup On/Off Switches |
| Auxiliary selector : | 1 Low Cut Switch |
| Fittings | |
| Bridge : | 6-Saddle Vintage-Style Adjustable with “Floating” Tremolo Tailpiece |
| Fittings finish : | Nickel/Chrome |
| Mechanics : | Fender® Vintage-Style |
| Pickguard : | 4-Ply Tortoiseshell |
| Accessories | |
| Accessories : | Adjustment keys |
| Gig bag model : | Deluxe gig bag |
| Miscellaneous | |
| Strings : | Fender® USA Bass VI Nickel Plated Steel (.024-.100 Gauges), PN 0730250413 |
| Manufacture : | Mexico |
| Weights : | 4.99 kg |

Our specialists at your service
Basses








